علمیفناورینجوم

مریخ‌نورد استقامت پس از شش ماه سفر، سرانجام روی مریخ فرود آمد

پس از یک سال موانع و چالش‌های ظاهراً بی پایان تحمیل شده توسط بیماری همه گیر ویروس کرونا، سرانجام اتفاق خوبی رخ داد. در میان بیماری، هرج و مرج و نزاع ، ناسا بلند پروازانه ترین کاوشگر رباتیک خود را در سطح مریخ فرود آورد. مریخ‌نورد استقامت ( Perseverance ) پس از حدود شش ماه روی مریخ فرود آمد.

پنجشنبه گذشته، علاقه مندان به نجوم و فضا در سراسر جهان فرود مریخ‌نورد استقامت ( Perseverance ) روی مریخ را جشن گرفتند. این ربات با سلامت کامل در دهانه Jezero، که یک بستر دریاچه باستانی در سطح سیاره سرخ است، فرود آمد. پس از یک سال واقعا طاقت فرسا، امروز از آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا (JPL) به صورت زنده (تقریبا) شاهد نزول مریخ نورد به سطح مریخ و فرود آن بودیم.

 می‌شد احساس شادمانی حاصل از موفقیت را روی صورت افراد (یا بهتر بگوییم، در چشمان بالای ماسک) آن‌ها ببینیم. این مأموریت فقط فناوری و علم را به جلو سوق نداد، بلکه استقامت باورنکردنی روح انسان را نشان داد. علی رغم همه مشکلات، تیم‌های ناسا توانستند این شاهکار باورنکردنی را رقم بزنند. کاری که حتی در حالت عادی نیز دشوار بود چه برسد به سال عجیب و غریب ۲۰۲۰.

مدیر معاون پروژه‌ی مریخ‌نورد استقامت، مت والاس از JPL  گفت: این یک سال فوق العاده سخت بود. ما قبلا تجربه چنین پروژه‌هایی را داشته‌ایم. اما انجام این مأموریت در شرایط حال حاضر به معنای واقعی طاقت فرسا بود. اما تیم ما مانند هر چالش دیگری، از عهده آن برآمد.

در این کاوشگر، حافظه‌ای شامل نام ۱۰.۹ میلیون نفر به مریخ فرستاده شد. اگر از این اتفاق جالب جا مانده‌اید ناراحت نباشید. ناسا برای پروژه‌ی سال ۲۰۲۶ در حال ثبت نام افراد است. اگر شما نیز علاقه‌مند به افتادن چنین اتفاقی هستید، از اینجا بلیط خود را به صورت رایگان تهیه کنید!

منبع
SPACE.com
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا