پردازنده

پردازنده Alder Lake نسلی جدیدتر از Rocket Lake خواهد بود!؟

سی پی یو های نسل یازدهمی Rocket Lake در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ ارائه خواهند شد.اما تصاویری از نسل جدید تر و جانشین آن یعنی Alder Lake منتشر شده است.این تصاویر نشان می دهند این چیپ مستطیل شکل است و احتمالا از سوکت LGA 1700 پشتیبانی می کند.

سایت Videocardz تصاویری منتشر کرده که ادعا شده است مربوط به پردازنده های Alder Lake می باشد.البته که منبع این تصاویر نامشخص است و اعتبار کمتری دارند. سی پی یو های Alder Lake تفاوتی اساسی با مدل های دیگر اینتل دارند. این چیپ از یک ساختار مرکب از هسته های قدرتمند Golden Cove و هسته های کم مصرف Gracemont بهره مند است.به نظر می رسد که این نسل سی پی یو دارای چیپ های ۱۰ نانومتری SuperFin  باشند.به گفته اینتل این چیپ ها مقاومت را کاهش داده و دارای  جریان بیشتری خواهند بود. علاوه بر این نسبت به ترانزیستور سنتی کارایی بیشتری هم دارند.

 Alder Lake مستطیل شکل است

پردازنده Alder Lake

مشاهده و خرید انواع پردازنده از دیجیکالا

پیش تر اسنادی منتسب به اینتل منتشر شد که نشان می داد پردازنده های Alder Lake از سوکت های LGA 1700 پشتیبانی می کنند، و ابعاد آن ۳۷.۵۵ میلی متر در ۴۵ میلی متر است به این معنا که کاملا مربعی نبوده و بیشتر مستطیل شکل است.این نسل به احتمال زیاد از تکنولوژی های جدیدی مانند PCle 5.0 و حافظه های DDR5 نیز پشتیبانی خواهد کرد. هر چند که تمامی این اخبار احتمالی بوده و عکس های منتشر شده نیز دارای منبع مشخصی نمی باشند. اما با توجه به اسناد منتشر شده گذشته و رسانه هایی که این اخبار را نشر می دهند به نظر می رسد که اطلاعات موجود تا حد زیادی به واقعیت نزدیک باشند.

بدیهی است در صورت انتشار خبر های بیشتر و به خصوص خبر های رسمی از Intel ، این پست به روز شده یا پست های جدیدی ارائه خواهیم کرد.

منبع
TECHSPOT
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا