اینترنت و شبکهفناوری

X65، اولین مودم ۵G با سرعت ۱۰ گیگابیت توسط Qualcomm رونمایی شد

کوالکام از مودم‌های نسل چهارم ۵G خود رونمایی کرد. از جمله اولین مودم جهان که سرعت بی‌سیم ۱۰ گیگابیت بر ثانیه را ارائه می‌دهد. این مودم جدید کوالکام X65 نام دارد. همچنین مودم X62 با قیمت مناسب‌تری نیز در دسترس خواهد بود.
این مودم‌ها براساس تکنولوژی ۳GPP Release 16 می‌باشند که با نام تجاری “۵G فاز ۲” ارائه می‌شود.این نکته نیز جالب توجه است که کوالکام از معماری قابل ارتقا این مودم‌ها تبلیغ می‌کند‌. به این معنی که به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری می‌توانند ویژگی‌های جدید ۵G را در آینده در این مودم‌ها فعال کنند. این ویژگی شبیه به GPU های قابل به‌روزرسانی از کوالکام است.

X65 با استفاده از پهنای باند چشمگیر ۱۰۰۰ مگاهرتز سرعت حداکثر بارگیری(دانلود) را تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه ارائه می‌دهد. همچنین Qualcomm X62 با حداکثر سرعت ۴.۶ گیگابیت در ثانیه و فرکانس ۴۰۰ مگاهرتز به بازار می‌آید.

قابلیت ها

کوالکام X65 و X62 برای کار با آنتن جدید QTM545 mmWave طراحی شده‌اند. این موضوع باعث می‌شود که داده‌ها با قدرت بالاتری نسبت به طراحی‌های قبلی انتقال یابند. همچنین این قابلیت از تمام فرکانس‌های جهانی mmWave، از جمله باند کاملاً جدید(۴۱ گیگاهرتز) n259، پشتیبانی می‌کند.
کوالکام اولین آنتن هوش‌مصنوعی جهان را توسعه داده است. با این قابلیت بهترین حالت برای کاربر تنظیم می‌شود، که به بهبود سرعت داده‌ها، پوشش و طول عمر باتری کمک می‌کند.

برای این منظور ۵G PowerSave 2.0 نیز وجود دارد که از ۱۶ ویژگی جدید مانند فعال شدن به محض اتصال یک دستگاه استفاده می‌کند. اساساً، این ویژگی‌ها باعث می‌شوند که مودم مدت طولانی‌تری در حالت sleep بماند و فقط در صورت لزوم اصطلاحاً بیدار (Wake-Up) شود. این اتفاق مصرف برق را حدود ۱۰٪ کاهش می‌دهد. همچنین، Smart Transmit 2.0 سرعت بارگذاری (آپلود) بالاتر را فراهم می‌کند و ضمن رعایت مقررات انتشار RF، میزان‌ پوشش‌دهی را نیز بهبود می‌بخشد.
کوالکام نمونه های X65 و X62 را برای تولیدکنندگان ارسال کرده است. انتظار می‌رود اولین دستگاه‌های مودم ۵G جدید تا اواخر سال ۲۰۲۱ به بازار عرضه شوند.

منبع
gsmarena
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا