آرایشی و بهداشتی

انواع پوست، شناخت و مراقبت از سلامت آن

انسانها انواع پوست متفاوتی دارند برای مراقبت از سلامت پوست در مرحله اول نیاز به شناخت نوع پوست خود دارید شناخت انواع پوست  قبل از استفاده از محصولات مراقبتی نکته بسیار مهم و حائز اهمیتی است زیرا باعث میشود شما بتوانید بهترین گزینه را برای پوست خود انتخاب کرده و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

اگر پوست خود را درست تشخیص ندهید و از محصول نا مناسب استفاده کنید، وضعیت پوست شما  بدتر خواهد شد و ممکن است منجر به التهاب جوش یا خشکی پوست و در نهایت ایجاد چین و چروک شود.لذا شناخت کافی راجع به انواع پوست می تواند بسیار کمک کننده باشد.

عواملی که نوع پوست شما را مشخص میکند:

۱- ژنتیک: به خود را از والدین خود به ارث ندارند پس یکی از عوامل تعیین کننده نوع پوست ژن های شماست

۲- آب وهوا: آب و هوای که شما در آن زندگی می‌کنید از عوامل تاثیرگذار بر روی وضعیت پوست شماست محل سکونت و آب و هوای جدید ممکن است باعث تغییر نوع پوست شما شود.

۳- هورمونها: نوسان های هورمونی در مراحل و زمان‌های مختلف می‌تواند برنامه پوست تأثیرگذار باشد مانند دوران بلوغ یا بارداری.

۴- داروها: داروهایی که مصرف می کنید ممکن است عوارضی چون خشکی حساس شدن یا التهاب در پی داشته باشد.

۵- رژیم غذایی: مصرف مواد غذایی تاثیر مستقیم بر روی شرایط پوست شما دارد بعضی از مواد غذایی باید باعث ایجاد التهاب و مشکلات پوستی خواهد شد.

۶- مراقبتهای پوستی: همانطور که بیان شد استفاده از محصولات نامناسب می‌تواند تعادل پوستی را برهم بزند.

چگونه نوع پوست خود را درست تشخیص دهیم:

روش اول: صورت خود را با یک پاک کننده ملایم تمیز کنید و بعد با حوله به صورت ضربه‌ای صورت خود را به ارامی خشک کنید به مدت ۳۰ دقیقه از هیچ کرم یا محصولی استفاده نکرده و حتی به صورت خود دست نزنید.

بعد از ۳۰ ثانیه به پیشانی گونه و چانه دقت کنید ۳۰ ثانیه دیگر هم صبر کنید پس از پایان یک ساعت اگر هنگام خندیدن یا بالا دادن ابروها احساس خشکی و کشیدگی میکنید پوست شما خشک است اگر فقط به بخش هایی مثل پیشانی بینی و چانه خیلی براق هستند پوست شما ترکیبی و اگر کمتر برای هستند پوست معمولی دارید اگر گونه های شما نیز مانند قسمت‌های دیگر برای هستند شما پوست چرب دارید.

روش دوم: این روش مناسبی برای تشخیص پوست چرب از پوست خشک است پس از تمیز کردن پوست با یک حوله نرم با ضربه های ملایم آب صورت خود را خشک کنید سپس ۴۵ دقیقه تا یک ساعت صبر کرده هیچ محصولی را بر روی پوست خود استفاده نکنید. حالا با دستمال کاغذی تمیز به ترتیب روی قسمتهای مختلف صورت خود بکشید

برای هر قسمت از دستمال جداگانه استفاده کنید و سپس دستمال کاغذی را چک کنید اگر دستمال دارای لکه های چربی بود پوست آن قسمت چرب است اگر چرب نشد آن قسمت دارای پوست خشک است اگر تمام دستمال کاغذی ها چرب شدن یا رنگ زرد ملایم به خود گرفتن پوست شما چرب است اگر فقط بعضی قسمت ها از خود چربی پس دادن مانند پیشانی ،بینی و قسمت‌های دیگر فقط کمی مرطوب شدند، پوست شما ترکیبی و معمولی است دقت کنید که لکه های چربی با لکه های رطوبت متفاوت هستند.

انواع پوست به ۵ دسته تقسیم میشود:

  • خشک
  • حساس
  • معمولی
  • ترکیبی
  • چرب

پوست خشک

اگر پوست شما خشک باشد، در اکثر اوقات احساس کشیدگی در پوست خود خواهید داشت. همین طور ممکن است شاهد لکه های قرمز و پوسته پوسته شدن قسمتهای مختلف پوست خود باشید.
منافذ پوست در افرادی که پوست خشک دارند به راحتی دیده نمی شود و پوست آنها بیشتر در معرض چین و چروک و حساسیت و خارش قرار می گیرد.

مراقبت از پوست خشک

کرم های نرم کننده مخصوص پوست خشک باید دارای مواد مغذی و آبرسان باشد تا رطوبت از دست رفته پوست را جبران کند برای نتیجه بهتر به طور مرتب از کرم مرطوب کننده بر روی پوست تمیز استعمال کنید تا بتوانید میزان رطوبت پوست را کنترل کنید.

انجام یک روتین مرتب و ثابت برای مراقبت از پوست و اثر دهی بهتر بسیار مهم است. از محصولات آرایشی و بهداشتی ملایم برای تمیز کردن پوست استفاده کنید از محصولات دارای عطر و الکل و اسانس دوری کنید زیرا پوست را به شدت خشک و تحریک میکند.

محصولات صابونی نیز می‌تواند به شدت پوست شما را خشک کند استفاده از شامپو بدن و پن غیر صابونی به جای مایع صابون و شامپو بدن و صابون به افراد دارای پوست خشک توصیه می شود.کرم،روغن و پماد عملکرد بهتری نسبت به لوسیون‌ها برای پوست خشک دارند و اگر محل زندگی شما گرم و خشک یا سرد و خشک است می توانید از دستگاه بخور سرد را در تمامی فصول استفاده کنید.

پوست حساس

پوست حساس

هر یک از پوست های چرب و ترکیبی می توانند خصوصیات پوست حساس را هم داشته باشند.
ویژگی های پوست های حساس مقداری قرمزی و التهاب همیشگی است. افراد دارای این نوع پوست از بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی نمیتوانند استفاده کنند.
کسانی که دارای پوست حساس هستند به هیچ وجه نباید از محصولات قوی با ترکیبات شیمیایی شدید استفاده کنند پوست حساس همانطور که از اسمش مشخص است ممکن است بسیاری از مواد واکنش نشان بدهد.

مراقبت از پوست حساس

این نوع پوست به راحتی تحریک می شود پس بسیار مهم است که برای این نوع پوست از مواد طبیعی بدون اسانس شیمیایی و فاقد الکل استفاده شود. عصاره های طبیعی آلوورا و بابونه و خیار آرامش بخش های طبیعی برای پوست های حساس هستند و می‌توانید از محصولاتی که دارای این نوع عصاره ها هستند استفاده کنید.

ماسک های خانگی در رفع حساسیت این نوع پوست تاثیر گذار می باشند. برای استفاده از محصولات آماده به عبارت مخصوص پوست های حساس دقت کنید.

شستشوی این نوع پوست را به آرامی و دقت انجام بدهید. پاک کننده های روغنی می توانند برای این نوع پوست مناسب باشد برای پاک کردن آرایش صورت باید از محصولات بسیار ملایم بدون رنگ اسانس و الکل استفاده کنید. شست و شوی بیش از حد پوست باعث خشکی و همچنین حساس شدن بیش از حد پوست میشود. پوستهای حساس در برابر آفتاب به شدت آسیب پذیر هستند پس از کرم‌های ضد آفتاب با uv بالای ۵۰ که بافت سبکی دارند استفاده کنید کرم های ضدآفتاب و ارایشی که بافت سنگین دارند اصلاً برای پوست های حساس مناسب نیستند.

پوست ترکیبی

نوع دیگر از انواع پوست،پوست های ترکیبی هستند که شامل دو یا چند نوع پوست مختلف می شوند.
در این نوع پوست معمولاً بخش هایی از صورت به شکل خشک و پوست پوست و قسمت‌های دیگر چرب و براق هستند. در اکثر اوقات به دلیل وجود این نشانه ها افراد پوست خود را به اشتباه پوست چرب یا خشک تشخیص میدهند. پوست ترکیبی یا پوست مختلط رایج ترین نوع پوست در میان انواع پوست بین افراد است و مراقبت از آن سخت تر است.

مراقبت از پوست ترکیبی

استفاده از محصولات طبیعی توصیه ای برای پوستهای مختلط یا ترکیبی
محصولات بهداشتی دارای مواد شیمیایی برای کسانی که پوست مختلط دارند معمولاً بیش از اندازه قوی می باشد. محصولاتی که دارای بنزوئیل پروکساید (دارویی درمان جوش) هستند، پوست را به شدت خشک می‌کند و فعالیت غدد چربی نواحی چرب پوست را هم بیشتر می‌کند. در عوض محصولات آبرسانی با عصاره طبیعی مثل خیار، چای سبز و بابونه می تواند رطوبت مورد نیاز پوست را تامین کند و در عین حالی که پوست را تحریک نمی‌کنند آرامش بخش هستند.

افرادِ دارای پوست ترکیبی و مختلط مانند افرادی که دارای پوست خشک هستند بهتر است سراغ محصولات آرایشی که دارای رایحه و عطر نروند. چرا که هر دو این مواد رطوبت طبیعی پوست را از بین می‌برد و به جای آن از محصولاتی که دارای عصاره های طبیعی و بدون الکل هستند بیشتر استفاده کنند.

پاکسازی پوست مختلط و اهمیت آن

پاکسازی پوست مختلط همانند سایر پوست ها بسیار مهم و ضروری است.
پاکسازی و اسکراب ملایم پوست بطور مرتب باعث می شود سلول های مرده پوست از منافذ پوست جدا شده و چربی و آلودگی داخل منافذ پوست حبس نشود.

رطوبت رسانی پوست اهمیت بسیاری دارد اما پیدا کردن یک آبرسان که هم برای پوست خشک و هم برای پوست چرب مناسب باشد کار سختی است به همین دلیل پیشنهاد ما این است که در طول روز از دو نوع کرم مرطوب کننده متفاوت استفاده کنید یک مرطوب کننده برای نواحی خشک که آبرسان قوی و دارای ترکیبات مغذی باشد و یک مرطوب کننده آبرسان بدون چربی برای نواحی چرب پوست صورت.

پوست چرب

افراد دارای پوست چرب در بیشتر اوقات از پوست براق، دارای آکنه و جوش و منافذ باز رنج می برند.که به نظر می رسد از انواع پوست موجود این نوع رایج ترین آن می باشد.

مراقبت از پوست چرب

محصولات زیادی برای پوست چرب تولید می شود که چربی پوست را از بین میبرد. مانند داروهای درمان آکنه که ترکیبات قوی دارند اما استفاده از این محصولات نه تنها کمکی به درمان آکنه و چربی نمی کنند بلکه با خشک کردن پوست باعث تحریک پوست و ترشح بیشتر چربی روی سطح پوست میشود.

پوست چرب باید به صورت کنترل شده و ملایم لایه برداری شود زیرا ممکن است تولید چربی اضافه پوست، به دلیل وجود سلولهای مرده باشد. استفاده از شوینده صورت و پاک کننده های قوی و لیف های زبر توصیه نمی‌شود.برعکس باید از محصولاتی که لایه بردار ملایم هستند مانند ماسک های لایه بردار ملایم و لیفت صورت نرم استفاده شود.استفاده از کرم مرطوب کننده و آبرسان مخصوص پوست های چرب و فراموش نشود.

برای پاک کردن پوست های چرب به جای استفاده از شیر پاک کن از آب پاک کننده و تونر استفاده شود تا چربی پوست متعادل شود. تمیز کردن پوست به خصوص قبل از خواب شبانه در رفع چربی پوست و کاهش جوش صورت بسیار موثر است.

افراد دارای پوست چرب نباید صورت و جوش های خود را دستکاری کنند. زیرا در بعضی موارد حاد، لمس پوست صورت و جوش و مالیدن دست به قسمت های دیگر صورت باعث انتقال عفونت به قسمت‌های دیگر شده و باعث ایجاد جوش های متعدد می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

استخدام فریلنسر
دکمه بازگشت به بالا